Vzgojni model za sodobni čas

vzgojni model za sodobni čas

Če vas vprašam, kakšen je vaš vzgojni model, boste najbrž v večini težko natančno določili. 

Zakaj? 

Ker nič ni samo črno in belo. 

Življenje je sestavljeno iz mnogo barv, zato je v resnici nemogoče vzgajati samo na en način. Prav je, da se potrudimo po svojih najboljših močeh in iz vsega znanja, ki nam je dano, poberemo tisto, kar nam je najbližje, v kar verjamejo in kar smo.

Saj je edini pravi in uspešen način vzgoje ZGLED! To pomeni, da v resnici ob opazovanju in izbiri vzgojnega modela opisujemo sebe! 

Ne glede na teorijo je v praksi pri vzgoji potrebno izhajati iz osnovnih otrokovih potreb.

Kateri so najpomembnejši elementi uspešne vzgoje?

1. Na prvem mestu je VARNOST IN LJUBEZEN, torej meje, red, disciplina, struktura in pravila. V domačem okolju otrok potrebuje ustrezno rutino, red in zgled odraslih ljudi. To mu zagotavlja občutek varnosti, ki je osnova za usvajanje novih veščin in znanj. Tudi osnovne fiziološke potrebe otroka morajo biti zadovoljene: 

    • Ustrezna prehrana (čim manj predelane hrane, sladkorja, sladkih pijač, torej zdrava prehrana). 
    • Ustrezna vsakodnevna higiena zjutraj in zvečer (otrok se umije, ustrezno obleče in obvezno umije zobe). Velikokrat opažam, da otroci prihajajo v vrtec ali šolo neurejeni. Zakaj je to tako pomembno? Zato, ker je prvi pogoj za uspešno funkcioniranje v družbi dobro počutje. To pa je pogojeno z osebno higieno in urejenostjo. Kako se počutite, če ste tri dni v isti pižami, ponoči in podnevi? Kakšna je takrat raven vaše energije? Upam si trditi, da nizka in enako je pri otroku.
    • Ritem spanja (otrok potrebuje 9 ur spanja dnevno v mirnem in temnem prostoru). 
    • Gibanje na svežem zraku vsak dan. Otrokov razvoj je v največji meri odvisen od ravnanj staršev.

 

2. Naslednji zelo pomemben element spodbudnega predšolskega okolja je SAMOSTOJNOST, RAZISKOVANJE IN PREIZKUŠANJE, torej učenje na lastnih napakah. Otroku dovolimo, da sam preizkuša in se uči na podlagi poskusov in napak. Vmes posežemo le, kadar je otrok v nevarnosti.

 

PRIMER: Otrok na igrišču poskuša samostojno splezati po treh stopnicah na tobogan. Starši takoj posežejo vmes, ga primejo za roko in mu pomagajo. S tem otrok dobi informacijo, da ne zmore sam.

 

3. Tretji element spodbudnega predšolskega okolja je GOVOR, POGOVOR IN POSLUŠANJE, torej vsakodnevno pogovarjanje o različnih pojavih in dogodkih.

 

4. Četrti, prav tako izjemno pomemben element je VSAKODNEVNO BRANJE PRAVLJIC. Pred spanjem otroku preberemo ali povemo pravljico oziroma zgodbo.

 

5. Tudi SPONTANA IGRA, torej dolgčas je izjemno pomemben za uspešen razvoj predšolskih veščin in spretnosti. Pustite otroku, da se sam znajde, zaposli in zaigra. Takrat otrok razvija domišljijo in mišljenje.

 

6. DRUŽENJE S SOVRSTNIKI brez pretiranega nadzora staršev. Takrat se razvija ustrezna socializacija.

 

7. Kot vsi drugi elementi je izjemno pomembno tudi ZADOVOLJSTVO, torej delo. Kdaj smo zadovoljni? Takrat, ko se »prešvicamo,« ko se delo dobro opravi, ko v neko stvar vložimo svoj lasten trud. Zato je treba otroku omogočiti, da lahko občuti zadovoljstvo. Če vse naredimo namesto njega, ga dejansko prikrajšamo za občutek zadovoljstva, ki pri otroku spodbuja motivacijo za učenje in odkrivanje novega.

 

8. V današnjem času je najpomembnejši element spodbudnega predšolskega okolja USTREZNA UPORABA ELEKTRONSKIH NAPRAV. Več o tem v članku – Navodila za ustrezno uporabo elektronskih naprav pri otrocih

 

9. Tudi UČENJE SAMOREGULACIJSKEGA VEDENJA, torej učenje socialnih veščin, tehnik uravnavanja lastnih čustev in doživljanja samega sebe. Večina otrok v spodbudnem domačem okolju razvije ustrezno izražanje čustev in ustrezne strategije spopadanja z njimi, če ima ustrezen zgled.

 

10. In seveda ZGLED zadovoljnih in uspešnih odraslih ljudi. Če smo mi zadovoljni in uspešni, bo tak tudi otrok. In potem nam o teh elementih sploh ni treba razmišljati, ker jih dejansko živimo v vsakdanjem življenju.

 

»S strogostjo in prisiljevanjem ustvarimo hlapce. Zato menim, da z nasiljem nikoli ne moremo doseči tega, kar lahko z razumom, radostjo in veščino.« (Montaigne)

 

Vzgojnih modelov je v resnici toliko, kot je staršev. Vsem pa je skupen samo eden, to je zgled. 

Otrok pride na svet kot popolnoma nepopisan list. Skozi odraščanje na ta list »zapisuje« predvsem svoja opažanja znotraj družine. In ta ga izoblikujejo v človeka.

Torej je najboljši vzgojni model DELO NA SEBI IN ZGLED! V vsakem primeru bodo vaši otroci vaš odsev, pomanjšana oblika svojih staršev. Zato bodite veseli in zadovoljni!

Pomembno je, da starši, vzgojitelji, učitelji, sosedje in vsi, ki nam otroci prekrižajo pot, stremimo k zadovoljnim posameznikom, ki bodo doprinesli k ustvarjanju uspešne družbe. Ne morem mimo dejstva, da je največji cilj vzgoje, da znamo živeti tukaj in zdaj, zadovoljni, veseli in srečni, ne glede na vse okoliščine. 

Edini recept za to pa je, da smo sami zadovoljni in srečni ljudje. Saj zgledi vlečejo.

 

Več o vzgoji lahko preberete v priročniku: Vzgojno zahtevni otroci – Alenka Stare ali slišite na predavanju: predavanje Priprava na vstop v šolo – Alenka Stare

Življenje je lepo!

Alenka Stare, prof. def.