Navodila za ustrezno uporabo elektronskih naprav pri otrocih
V zadnjem času velikokrat slišimo, da otroci preveč uporabljajo elektronske naprave, predvsem v predšolskem obdobju.
Otroci do tretjega leta starosti naj ne bi uporabljali zaslonov. Kasneje jih seveda počasi učimo ustrezne uporabe le…
Vzgojni model za sodobni čas
Če vas vprašam, kakšen je vaš vzgojni model, boste najbrž v večini težko natančno določili.
Zakaj?
Ker nič ni samo črno in belo.
Življenje je sestavljeno iz mnogo barv, zato je v resnici nemogoče vzgajati samo na…
Grafomotorične vaje za predšolske otroke
Grafomotorične veščine so ključne za razvoj otrokove sposobnosti pisanja. Te veščine vključujejo fino motoriko, koordinacijo rok in oči, kot tudi nadzor nad gibanjem rok in prstov. V predšolskem obdobju, ko otroci še ne pišejo črk…
Učenje branja – učinkovite metode za spodbujanje bralnih veščin
Branje je najpomembnejša veščina v procesu učenja. Osnove za razvoj uspešnega bralca segajo v zgodnje otroštvo. Učenje branja se ne začne v šoli, ampak s prvim pogovorom z dojenčkom. Od takrat naprej otrok dobiva pomembne informacije…
Test za disleksijo – kako poteka?
Disleksija je specifična učna motnja, ki vpliva na posameznikovo sposobnost branja, pisanja in pravopisa ter posledično učenja. Vpliva na vsa področja učenja, saj je učinkovito branje in razumevanje prebranega osnovni pogoj za učenje.
Prepoznavanje…
Učenje učenja – kako se učimo?
Življenje je učenje in učenje je življenje. Učimo se na vsakem koraku. Učenje je kompleksen proces. Pomeni pridobivanje in razumevanje novih informacij s pomočjo različnih načinov, metod in strategij. Vsak se uči na svoj način.
V…
Učne težave – kaj so in kako jih rešujemo?
Učne težave in motnje se lahko razvijejo pri vsakem otroku. Najpogosteje zaradi vplivov okolja ali motenj v duševnem razvoju, ki otroka ovirajo pri usvajanju novih veščin in znanj ter posledično pri vsakodnevnem funkcioniranju. V nadaljevanju…
Vaje za bralno razumevanje
Učenje branja je ključno za razvoj otrok in njihovo izobraževanje, kajti branje omogoča razvoj besednega zaklada in razumevanje sveta okoli nas. Bralna pismenost je temeljna veščina, ki omogoča posamezniku uspešen razvoj in enakost v…
Učne težave v osnovni šoli
Zakaj hodimo v šolo? Zato, da se učimo in da se usposobimo za samostojno življenje. Z učnimi težavami se spopadamo že odkar poznamo šolo. V preteklosti jim nismo posvečali toliko pozornosti.
Bilo je normalno, da so otroci različno…
Disleksija in disgrafija – kaj je razlika?
Disleksija in disgrafija sodita na področje specifičnih učnih težav, ki sta tesno povezani, včasih celo prepleteni, vendar med njima obstajajo pomembne razlike.
Disleksija se izraža predvsem na področju usvajanja bralnih…
Specifične učne težave
Vsak otrok se rodi edinstven. Otroci so različni. V šolo vstopajo z različnimi predznanji in sposobnostmi. Nekateri so bolj uspešni na področju matematike, drugi na področju jezika. Naš cilj je, da jih z ustreznimi načini učenja in…
Kaj je disleksija? Kako jo prepoznamo?
Ena najpogostejših specifičnih učnih težav na področju branja je disleksija. V članku boste našli smernice za najboljši možni način učenja in poučevanja branja ne glede na izvor težav ter tako pripomogli k uspešni bralni pismenosti.…
Čustveno-vedenjske motnje pri otrocih
Čustveno vedenjske motnje pri otrocih so v zadnjem času v velikem porastu. Življenje sodobnih otrok je veliko hitrejše, »napornejše« in zato se stres pojavlja že v zgodnjem otroštvu.
Posledično predvsem zaradi sodobnega načina…
Kaj je disgrafija? Kako jo uspešno odpravimo?
V razvoju posameznika lahko vedno pride do težav. Ena takih je disgrafija, ki se lahko pojavi na področju pisanja. Disgrafija vpliva na posameznikovo sposobnost pisanja in izražanje na papirju.
V nadaljevanju bomo opisali vse pomembne…
Grafomotorika: ključ za uspešen začetek učenja
Pisanje je veščina, ki se je otrok začne učiti že zelo zgodaj, ko prvič prime pisalo, svinčnik, barvico. Velikokrat slišimo, da je pomembno, kako otrok drži pisalo. Seveda obstajajo navodila, da naj bi pisalo držali s tremi prsti (t.…
Kaj je ADHD (hiperkinetična motnja pozornosti): Simptomi in zdravljenje
ADHD, znan tudi kot hiperkinetična motnja, predstavlja eno najpogostejših vedenjskih in čustvenih motenj, ki se pojavlja že v zgodnjem otroštvu. V nadaljevanju bomo celostno raziskali različne ključne vidike ADHD, vključno z njegovimi…
Permisivna vzgoja – kaj je in kako vpliva na otroke?
Vzgoja je proces razvoja in oblikovanja vrednot, navad, interesov, volje, čustev in motivov. Je odnos med otrokom in odraslim (starši), pri katerem gre za prenos vrednot in načinov ravnanja na otroka s ciljem, da otrok zraste v odgovornega…