Opis
IZKORISTITE POSEBNO PONUDBO:
- 50% POPUSTA (velja do odprodaje zalog),
- BREZPLAČNO E – KNJIGO V NEPRECENLJIVI VREDNOSTI: BRALNA PISMENOST,
- ZRAVEN VAM DODAM ŠE ENO BREZPLAČNO E – KNJIGO: GREMO V ŠOLO!
VZGOJNO ZAHTEVNI OTROCI
Priročnik za učitelje in starše
Radosti in izzivi vzgojno zahtevnejših otrok so v sodobnem času pogosto pod drobnogledom.
Kaj je krivo, da je se število vzgojno zahtevnih otrok iz leta v leto zvišuje? Kdo je kriv?
Sistem, odrasli ali otroci?
Zakaj pride do vzgojnih težav in kakšna je preventiva zanje? Je pri vzgoji potrebno več reda ali ljubezni?
Na ta in še mnoga vprašanja v priročniku Vzgojno zahtevni otroci, ki je namenjen prebujenim učiteljem in staršem, odgovarja izkušena profesorica defektologije, Alenka Stare, ki na vse izzive podaja tudi praktične nasvete in konkretne rešitve.
Je mogoče vedenje zahtevnega otroka, ki je pogosto nemiren, nejevoljen, jezikav, predrzen ali apatičen, spremeniti?
Seveda!
S pravimi orodji in pristopi je to mogoče, čeprav se morda to kdaj zdi misija nemogoče. Ta priročnik je eden tistih, ki odpira dolgo zamolčane teme, se dotakne nekaterih tabujev (tudi glede odraslih) ter podaja odlične rešitve, s katerimi se v dom oziroma razred spet vrneta mir in sodelovanje – živahnost pa seveda ostane!
Komu je priročnik Vzgojno zahtevni otroci namenjen?
Priročnik Vzgojno zahtevni otroci je predvsem namenjen vsem:
- učiteljem in učiteljicam,
- staršem,
- ravnateljem in ravnateljicam,
- svetovalnim delavcem in delavkam,
- specialnim pedagogom in pedagoginjam,
- vzgojiteljem in vzgojiteljicam,
- drugim strokovnim delavcem in delavkam v vzgoji in izobraževanju.
Kaj boste našli v priročniku Vzgojno zahtevni otroci?
Na 94 A4-straneh boste našli odgovore in rešitve, ki jih potrebujete za uspešno vzgojo, sodelovanje ter poučevanje t. i. vzgojno zahtevnih otrok. Poglavja, ki so našteta spodaj, vas bodo korak za korakom vodila do cilja oziroma do ustreznih načinov, metod in znanj, s pomočjo katerih bodo vzgojno zahtevni otroci postali »samo« otroci.
Teme, ki jih obravnava ta nepogrešljiv vzgojno-izobraževalni priročnik, so:
- ALI JE RES VSAK DAN VEČ VZGOJNO ZAHTEVNIH OTROK?
- PREVEČ REDA?
- KDO SO VZGOJNO ZAHTEVNI OTROCI?
- ZAKAJ NASTANEJO TEŽAVE?
- RAZVOJ POVPREČNEGA OTROKA.
- PREVENTIVA.
- ŠOLA ZA STARŠE.
- 10 KORAKOV USPEŠNEGA REŠEVANJA TEŽAV.
- AKCIJSKI NAČRT (IP).
- VAJA DELA MOJSTRA.
Kakšna prihodnost čaka naše otroke?
Avtorica priročnika Alenka Stare, prof. def., zase pravi, da je mama, žena, kuharica, čistilka, specialna pedagoginja, podjetnica, predavateljica in še kaj bi se našlo. Svoj čas odraščanja je preživela v majhni vasici na Štajerskem, kjer so se otroci vse od zgodnjega otroštva igrali na dvorišču, v bližnji gramozni jami, na vrtu in povsod drugje – samo v hiši ne oziroma skoraj ne. Takrat je bilo na televiziji le nekaj slabih, migetajočih programov, ki niso privabljali otroškega pogleda in toliko pozornosti, kot so jih različni zasloni deležni v tem času. Nikogar ni pretirano skrbela umazanija, vsa pozornost je bila usmerjena na brezskrbno otroško igro. Druženje – tudi starostno različnih skupin – je bilo nekaj samoumevnega, ne glede na morebitne učne težave, vzgojne probleme ali socialno-ekonomski status.
Avtorica pravi, da so tudi takrat med njimi bili otroci, ki so se jih bali in so imeli nek poseben status, tako da so jim rekli »barabe«. Kljub temu se z njimi ni nihče preveč ukvarjal in so danes večinoma uspešni odrasli ljudje, ki imajo svoje družine in svoje bolj ali manj povprečno življenje.
Tudi avtorica tega priročnika, ki je takrat sodila med t. i. pridne punčke pravi, da je v času odraščanja razbila kakšen nos, pobegnila od doma s svojo prvo ljubeznijo, ne da bi kdorkoli vedel, kje je, čeprav bi ji to tisti, ki jo danes poznajo, težko verjeli.
Dejstvo je, da je večina odrasla v dobre ljudi kljub vsem težavam, izzivom in preprekam. Morda pa ravno zaradi njih? Tudi z današnjimi otroki bo tako, ne glede na vse načine vzgoje in izobraževanja, ki jih danes poznamo – tudi to je dejstvo. Vse bo v redu. A pri tem je potrebno vseeno kaj storiti. A kaj točno?
Kaj je pri vzgoji otrok najpomembnejše?
Izredno je pomembno, da starši, vzgojitelji, učitelji, sosedje in vsi, ki jim otroci prekrižajo pot, stremijo k temu, da le-ti postanejo zadovoljni posamezniki, ki bodo doprinesli k soustvarjanju uspešne in harmonične družbe. Pri tem ne gre mimo dejstva, da je največji cilj vzgoje znati živeti tukaj in zdaj – zadovoljno, veselo in srečno, ne glede na vse okoliščine. Edini recept za to pa je, da prav vsi stremimo k temu, da smo oziroma postanemo zadovoljni in srečni ljudje. Znano je, da samo zgledi vlečejo in da se globoke spremembe znotraj doma ali izobraževalne ustanove lahko zgodijo le, kadar je pozitiven zgled del vsakodnevne prakse. Kdo pa naj bo otrokom zgled, če ne odrasli?
V poplavi informacij – tudi s področja vzgoje in izobraževanja, kjer obstaja gora nasprotujoče si literature – je včasih res težko najti pravo pot zase in za otroka, pa vendar je pri tem pomembno slediti sebi, lastnim okoliščinam, okoliščinam družine, okolja in drugim specifikam, saj je znano, da je nek vzgojni prijem lahko nekomu odrešitev, drugemu pa prinese še poslabšanje situacije. Najpomembneje – preprosto, a včasih sila težko – je biti v redu, kajti le tako bo na koncu lahko vse v redu. Ker je edina stalnica v življenju sprememba, je pomembno, da znotraj doma ali razreda vzpostavimo pozitivno okolje, kjer smo mi tisti, ki izžarevamo mir, stabilnost in podajamo koristne zglede in prave vrednote. Čeprav si vsi kdaj zaželimo bližnjic – sploh pri vzgoji – je to pravzaprav najboljša bližnjica: biti v redu, biti zgled. Gre sicer za izredno zahteven proces, ki vključuje ogromno dela na sebi, a je vredno, da si upamo stopiti na pot bolj zadovoljnega, pristnejšega in svetlejšega življenja. To se bo hitro reflektirano tudi na otrocih.
Ob oddaji naročila prejmete še DARILO: moji najbolj brani e – knjigi: Gremo v šolo in Bralna pismenost.
Alenka Stare, prof. def.
Življenje je lepo!